Siirry sisältöön
9.3.2026 Standardointityö

Lääkkeisiin liittyvään dataan lisää standardointipanostuksia

Lääkkeisiin liittyvän datan ratkaisujen standardoinnille on viime vuosina tullut aiempaa enemmän tarvetta. Lääkkeet liikkuvat paljon kansainvälisesti, ja lääkkeisiin liittyvän datan standardoinnilla pyritään helpottamaan lääkkeisiin liittyvää tutkimusta sekä lainsäädännöllistä ja käytännön työtä esimerkiksi eri lääketuotteiden ja niiden ainesosien vastaavuuden ja vertailtavuuden osalta.

Aiemmin muun muassa lääketuotteiden tunnistamiselle ja kuvaamiselle on ollut hyvin vaihtelevia kansallisia käytäntöjä eri järjestelmissä. Eri maissa on esimerkiksi erilaisia tapoja lääkkeiden vahvuuksien merkitsemiseen ja erilaisia nimikkeitä lääkkeiden ainesosille. Myös vaatimukset resepteissä ja pakkausmerkinnöissä vaihtelevat maittain, mikä johtaa eroavaisuuksiin järjestelmiin kirjatussa lääkedatassa. Lääkkeisiin liittyvän datan standardoinnilla näitä käytäntöjä voidaan yhtenäistää.

Lääkkeisiin liittyvän datan standardointityötä on tehty jo useiden vuosien ajan ISOn teknisen komitean ISO/TC 215 työryhmässä WG6. Työn määrä ja laajuus on kuitenkin kasvanut niin paljon, että tekninen komitea päätti viime vuonna asettaa uuden alakomitean ISO/TC 215/SC 2 Pharmacy and medicines business jatkamaan standardointityötä.

Alankomaiden standardointiorganisaatio NEN johtaa alakomiteaa, ja se aloitti työnsä helmikuussa Euroopan lääkeviraston tiloissa pidetyssä kokouksessaan.

Uudella alakomitealla on seuraavaksi työn alla standardi lääkkeiden tuotantoprosesseihin liittyvän datan rakenteista. Alakomitea myös ylläpitää ja päivittää 11 aiemmin julkaistua lääkedataa koskevaa standardia.

Jos haluat päästä mukaan lääkedatan standardointityöhön tai seuraamaan lääkedataan liittyvää kansainvälistä standardointia, voit liittyä suomalaiseen standardointiryhmään SFS/SR 301 Terveydenhuollon tietotekniikka.

Kysy lisää

Henkilökuvaaa korvaava hahmo

Jarno Hakulinen

Standardoinnin asiantuntija
Soita: +358 44 219 7337
Viesti: jarno.hakulinen@sfs.fi